cukier kokosowy sklep online
herbaty bio sklep online

Warsztaty kulinarne dla dzieci

Warsztaty kulinarne dla dziecif_w_59552_1e180-001

Ostatnio zostaliśmy zaproszeni do szkoły podstawowej w Jeleniej Górze na pokaz przygotowania zdrowych posiłków dla dzieci. Była to klasa pierwsza.
Warsztaty były naprawdę udane, prowadziła je pani Stanisława z Akademii zdrowego gotowania, bardzo profesjonalnie. Dzieci zostały ubrane w ładne fartuszki kuchenne, nawet dodały im więcej uroku.
Następnie każde z nich siadło do ławeczki i skupiły uwagę na prowadzącą warsztaty.
Pani Stanisława powiedziała im, co to za warsztaty i co będą robić i jakie przyrządzać potrawy.
Myśmy siedli też do ławeczki, rozłożyliśmy napisane przez nas książki i bajeczki, które rozdaliśmy na koniec warsztatów.
Przyglądaliśmy się temu, co się działo na warsztatach. Pani Stanisława przedstawiła nas dzieciom i powiedziała, że jak się będą zdrowo odżywiać to w zdrowiu i radości dożyją naszych lat. Wymieniła nasz wiek.
Jak do tej pory jesteśmy sprawni fizycznie i umysłowo. Piszemy książki, wiersze i bajeczki dla dzieci. Ostatnia nasza książka „Pięć pór roku w naszej kuchni” znalazła uznanie wśród osób promujących zdrowe odżywianie. Prowadzimy też stronę internetowa gotowaniedlazdrowia.pl
Ponadto jesteśmy bardzo ruchliwi, podróżowaliśmy po świecie, ostatnio po Polsce z uwagi na niepokój na świecie.

Wracamy do warsztatów:
Po wprowadzeniu dzieci do tematu pani Stanisława rozdała papierowe serwetki, z których dzieci miały ułożyć na sztućce do posiłku.
Po zrobieniu przez dzieci kieszonek, rozdała sztućce i powiedziała w czasie posiłku, którymi należy się posługiwać w zależności, co się zjada. I tak należy je płoszyć kolejno w kieszonce.
Następnie pani Stanisława powiedziała dzieciom, od czego zaczynamy posiłki.
Pijemy zawsze przed posiłkiem lub 1 godzinę po nim i uzasadniła dlaczego!
Dzieci dostały gorącą wodę i same przyrządzały herbatkę.
Wrzuciły parę listków mięty, dodały soku wyciśniętego z cytryny i osłodziły miodem.
Na warsztatach zrobiło się głośno, bo każde z dzieci chciało przyrządzić jak najprędzej herbatkę, by ją spróbować (mięta bardzo wskazana na żołądek).
Następnie rozdała miseczki, talerzyki i małe słoiczki i szklane kolorowe tacki.
Do miseczek pani Stanisława nakładała (wcześniej przez nią ugotowaną) kaszę jaglaną z masą masłową a na talerzyki kładła różne jarzyny drobno pokrojone na surówkę.
Dzieci miały zrobić coś winegret. Dostały surowce tj. sok z  cytryny, olej rzepakowy tłoczony na zimno, miód i trochę pieprzu i soli do smaku.
Porcje dla wszystkich były równo podzielone.
Dopiero teraz zrobiło się bardzo ruchliwie i głośno. Dzieci potrząsały słoiczkami z produktami na sos aż połączyły składniki i otrzymały sos. Następnie polały nim na spodeczku warzywa, zjadły je z apetytem.
Wielka radość u dzieci nastąpiła, kiedy pani Stanisława ogłosiła, ze dzieci teraz będą robić „rafaelki”. Wszystkie dzieci dobrze znają ich smak.
Ale pani Stanisława podała inne składniki (niż te, które są w sprzedaży), z których dzieci zrobiły kulki o podobnym smaku a zdrowsze.
Dzieci rafaelki robiły z kaszy jaglanej z dodatkiem oleju kokosowego i podprażonymi wiórkami kokosowymi z miodem i orzechami.
Wykonane kulki obtaczały wiórkami kokosowymi.
Zjadały je z apetytem, ale też były takie dzieci, które chciały zabrać je do domu, aby pokazać mamie, co za pyszne przysmaki w szkole na warsztatach zrobiły.
Na koniec wspólnie pod nadzorem pani Stanisławy przyrządziły zdrowy napój. W skład jego wchodziły sok z cytryny i pomarańczy, rozrzedzony wodą przegotowaną i Schłodzone, posłodzony miodem.

Opinia o warsztatach
Bardzo wskazane są takie warsztaty, właśnie dla małych dzieci, gdyż oprócz wiedzy ogólnej dostają też wiedzę o etyce zachowania przy stole, jak jadać posiłki i którymi sztućcami posługiwać się przy nim.
Rodzice niektórych dzieci są mocno zapracowani i nie zwracają na to uwagi.
Ponadto wskazane jest, aby już w najmłodszych latach dzieci mogły rozróżniać, co jest wskazane i dobre dla ich zdrowia a czego nie pić i nie jadać, bo jest im szkodliwe.
Brawo Pani Stanisławo! Tak dalej! A nasze społeczeństwo będzie zdrowsze.